Anna Palmérus tar klivet in i finrummet.
Vinge utser ny delägare

Mest läst i kategorin

Advokatbyrån Vinge utser Göteborgsbaserade Anna Palmérus till delägare.
Samtidigt får advokaterna Robert Deli och Mathias Pannier, baserade i Göteborg respektive Stockholm, titeln counsel.
Alla utnämningar träder i kraft den 1 januari.
Anna Palmérus har en lång tid på Vinge bakom sig och arbetade i Stockholm mellan 1998 och 2008 och i Göteborg därefter. Hon arbetar främst med områden som konkurrensrätt och obeståndsrätt.
Stockholmsbaserade Mathias Pannier har arbetat på advokatbyrån sedan 2011 med fokus på M&A-verksamhet. Han har även ett förflutet på advokatbyråer i Tyskland och England.
Robert Deli började på Vinge för två år sedan och har arbetat främst med fastighetsjuridik och entreprenadrätt.
”Alla tre representerar ett stort kunnande inom sina respektive områden och är dessutom, i alla avseenden, mycket goda Vingeambassadörer”, säger Maria-Pia Hope, Managing Partner Stockholm och Charlotte Forssander, Managing Partner Göteborg i en gemensam kommentar.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






