10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Vi har varit nervösa för hur aktiemarknaden skulle reagera"

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 nov. 2011Publicerad: 16 nov. 2011

"Det lutade först mot att vi skulle avvecklade verksamheten." Det säger Sven Hagströmer angående beslutet att dela upp Öresund i två bolag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Han och Mats Qviberg besökte Öresunds-ledamoten Mikael Nachemson i slutet av augusti för att diskutera hur man skulle göra med bolaget:

– Först började vi med att tala om att avveckla Öresund, men då vi såg vilka enorma skatteavbränningar ett sådant beslut skulle leda till valde vi att låta bli, säger Sven Hagströmer.

Han menar att genom att dela upp bolaget blir det lite som att välja måltid från en à la carte-menu. Antingen väljer man den ena rätten, den andre eller båda.

I allra värsta fall låter man bli att välja något måltid överhuvudtaget och det var just det sistnämnda alternativet som Sven Hagströmer fasade allra mest för i och med förslaget att dela upp verksamheten.

I pressmeddelandet som gick ut idag framgick också att både ledamoten Mikael Nachemson samt ledamoten och styrelseproffset Märtha Josefsson inte ville dela upp bolaget.

Men efter marknadens reaktioner idag drar Sven Hagströmer en lättnadens suck över att man ändå valde att gå den vägen:

– Vi har varit nervösa för hur aktiemarknaden skulle reagera. Men aktien har gått upp med sex procent och Aktiespararnas vd Günther Mårder har stött beslutet och till och med kallat oss för kaxiga, säger Sven Hagströmer.

Han anser också att han och Mats Qviberg måste leva som man lär, vilket man nu gör i och med att man vill dela upp Öresund:

ANNONS

– Vi har kallats för styckmästare. Nu senast med Haldex. Och nu använder vi oss av samma medikament som vi brukar rekommendera åt andra, säger Sven Hagströmer.

Mikael Nachemson nämnde att han inte tycker att beslutet är bra för alla aktieägare. Hur ser du på det?

– Vi har hållit på med det här i två månader och både Mikael Nachemson och Märtha Josefsson är personer som vi respekterar och lyssnar på. Men om inte förslaget vore bra hade väl inte aktiemarknaden reagerat som den gjorde idag, säger Sven Hagströmer.

Hur ser du egentligen på att de vände sig emot förslaget?

– Det är väl inget problem. Det är inte dödsstraff på sådant precis, säger Sven Hagströmer.

Ni har meddelat att 33 procent av kapitalet och rösterna ställer sig bakom förslaget, vilket indikerar att Pan Capital inte har gjort det?

– De har varit informerade och har fått tycka till, säger Sven Hagströmer.

Aktiespararnas Gunnar Ek menar att uppdelningen bara handlar om taktik inför en skadeståndsprocess. Hur ser ni på det?

ANNONS

– Det får stå för honom. Den frågan har inte ens varit uppe för diskussion, säger Mats Qviberg, som också deltar vid telefonintervjun.

Han pekar på att en process redan är på gång i Öresund kring otillåten utdelning samt att en granskningsman har gått igenom andra mellanhavanden.

Så du förstår inte riktigt kritiken från Gunnar Ek med andra ord?

– Aktiespararna som kollektiv har stött oss och det räcker för oss, säger Mats Qviberg.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS