Konkursade bolaget har hittat en köpare.
Varenne-delägt bolag tar över Film2Home

Mest läst i kategorin
Så sent som i januari förvärvade Film2Home konkurrenten Headweb och lanserade streamingtjänsten Plejmo. Men till mångas förvåning gick bolaget i konkurs i mitten av augusti. Huvudägare var fram till konkursen familjeföretaget Bonver. Sedan dess har Film2Home jagat en ny köpare.
Nu står det klart att det Varenne-delägda tv-bolaget Magine TV tar över Film2Home.
– Vår bedömning är att streamingtjänster som Plejmo haft det tufft som en oberoende lokal spelare, men i rätt sammanhang och på en internationell platform finns helt andra möjligheter. Därför såg vi detta som en bra möjlighet för både Plejmo och Magine, säger Magine TV:s vd Ambuj Goyal, i ett pressmeddelande på måndagen.
Magine erbjuder en molnbaserad tv-tjänst för både livesändningar och så kallad catchup-tv .
– Vi är glada över att ha kommit fram till den här lösningen och att vi kunnat fortsätta verksamheten. Vi ser ljust på framtiden. Intäkterna har fördubblats från föregående år och med Magine i ryggen ser vi fram emot att utveckla verksamheten vidare, säger Ulrika Lindwall CEO på Plejmo till Breakit.
I fjol hade Magins tjänst 100.000 svenska användare i Sverige men kämpade i motvind när TV4 valde att hoppa av, skriver Breakit. Magine har sedan dess fokuserat på den tyska marknaden istället.






