09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

USA riskerar sänkt kreditbetyg

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 sep. 2012Publicerad: 12 sep. 2012

Moody's hotar sänka betyget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Ratinginstitutet Moody’s hotar att sänka USA’s toppbetyg Aaa. För att Moody’s inte ska sänka betyget kräver de att kongressförhandlingarna angående nästa års budget leder till att den ständigt växande skuldbördan ska vända, skriver TT.

USA riskerar att sänka betyget med ett steg, alltså från Aaa till Aa1, eftersom Moody’s idag anser att USA har negativa utsikter, enligt TT.

I fjol när Standard & Poor’s, för första gången på 70 år, sänkte kredibetyget för USA till AA+ blev marknaden mycket orolig med stora börsfall som följd, skriver TT.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS