Spararna fortsätter köpa amerikanska fonder och dumpar högränte- och företagsobligationsfonder, enligt Avanza.
USA-fonder lockar

Svenska fondsparare är fortsatt lockade av USA-fonder, enligt en undersökning av Avanza. Förväntningarna är att 1 av 3 fondkronor går till amerikanska bolag under december.
– USA lär också bli en stark trend för 2015, i takt med att amerikanska ekonomin stärks än mer, säger Avanzas sparekonom Claes Hemberg i en kommentar.
Under 2014 steg Stockholmsbörsen med 9 procent och fondspararna har mest köpt globala- och USA-fonder. Däremot har de under året även köpt många högränte- och företagsobligationsfonder, som de senaste månaderna rasat med oljepriset. Under december har de i stället valt att sälja dessa till förmån för traditionella långa räntefonder.
– USA-fonderna lär ge nöjda fondsparare även 2015. Men rasande oljepris har avslöjat tydliga svagheter i svenskarnas nyköpta högränte- och företagsobligationsfonder. Hoppas detta blir en väckarklocka. Ytterligare en väckarklocka behövs däremot när det gäller årets andra stora köp i långa räntefonder som kan ge en tråkig överraskning redan år 2015, säger Hemberg.
– Dessa långa räntefonder har visst gått bra senaste åren. Men nu med räntan i botten så väntas dessa backa i värde närmaste åren, något som många sparare lär upptäcka allt för sent, avslutar han.




