Den tyska informationskoncernen Docu Group har köpt konkursboet i bostadssajten Allt om Bostad. Affären blev klar i veckan.
Tysk jätte förvärvar Allt om Bostad

Mest läst i kategorin
– Vi ser klara fördelar och otroliga möjligheter med förvärvet, säger Pär Fack, vd för Docu i Sverige AB, till Realtid.se.
Det var den 16 april i år som bostadssajten Allt om Bostad i Stockholm gick i konkurs. Ett bidragande skäl var att mäklarnas bostadssajt Hemnet hade stämt Allt om Bostad för länkning till Hemnets bostadsannonser.
Konflikten skapade drygt en miljon kronor i advokatkostnader för Allt om Bostad. Det och svårigheter att kommersialisera sajten bidrog till konkursen.
Sedan dess har bolaget drivits i form av konkursbo med 17 anställda.
Hur många personer som blir kvar i förvärvet är ännu oklart.
– Vi håller på att jobba med det här. I slutet av veckan blir det klart, säger Pär Fack.
Docu i Sverige driver en internetbaserad byggvaruinformationstjänst för den professionella byggmarknaden. Förvärvet innebär att man nu också kommer in på den privata marknaden.
– Det finns en stor synergieffekt.
Docu Group har informations- och mediatjänster i en rad europeiska länder. Nyligen köpte koncernen den tyska mediejätten Springers division för bygginformation. I år beräknas omsättningen i Docu Group uppgå till en miljard kronor.






