Triton köper verksamheten för 730 miljoner euro.
Triton köper Alstom-enhet

Private Equity-bolaget Triton köper komponentenhet ur franska tågtillverkaren Alstoms Thermal Power-verksamhet för omkring 730 miljoner euro, enligt ett pressmeddelande
Transaktionen förväntas slutföras innan slutet av andra kvartalet av verksamhetsåret 2014/2015.
Företaget sysslesätter mer än 1.500 personer över hela världen och har verksamheter i Tyskland, USA, Japan, Kina, Indien, Brasilien, Schweiz och Tjeckien.
För räkenskapsåret som avslutades den 31 mars 2014 förväntas omsättningen på den förvärvade verksamheten ligga över 430 miljoner euro.
– Triton ser fram emot att tillsammans med ledningen och de anställda att stärka och utveckla företaget, säger Peder Prahl på Triton.
Triton vann i och med överenskommelsen med Alstoms en strid mot riskkapitalbolaget Bain och Private Equity-bolaget Astorg som så sent som i förra veckan lade ett bud på enheten, enligt Reuters. Även CVC, Rhone och Onex har tidigare visat sitt intresse för enheten.
Alstrom som bland annat tillverkar höghastighetståg, meddelade i november att bolaget var tvungen att göra nedskärningar och säga upp personal samt sälja tillgångar för uppemot 2 miljarder euro, enligt Reuters.




