Första AP-fondens ordförande Urban Hansson Brusewitz beskriver det som "trist men nödvändigt" att vd:n Johan Magnusson har entledigats. Beslutet togs i fredags.
”Trist men nödvändigt”


admin
Uppdaterad: 02 sep. 2019Publicerad: 02 sep. 2019
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
– Jag fick kännedom om detta under sommaren och vi tog upp det på vårt styrelsemöte i förra veckan. Därefter fattade vi beslutet att han behöver entledigas från sin befattning, säger Urban Hansson Brusewitz till TT.
Anledningen är en specifik händelse kopplad till fondens interna riktlinjer.
– Vi har inte anledning att tro att det har föerkommit något lagbrott i det här sammanhanget, men det är ändå tillräckligt allvarligt för att vi ska bedöma att han inte kan vara kvar i sin nuvarande roll.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS







