10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Tolgfors ser EU och USA glida isär

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 mars 2007Publicerad: 22 mars 2007

USA och Europa riskerar, enligt handelsminister Sten Tolgfors, att glida ifrån varandra om inte den transatlantiska handeln stimuleras.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Erfarna fondförvaltaren Lars Söderfjäll berättar om sina fyra största aktie-bet just nu.
Makro

Efter starkt 2025: "Så här ser våra fyra största aktie-bet ut just nu"

10 feb. 2026
viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026

I ett tal vid Internationella handelskammarens (ICC) årsmöte i Stockholm på torsdagen drog Sten Tolgfors (m) en lans för Tysklands förbundskansler Angela Merkels initiativ för förbättrade handelsrelationer över Atlanten.

Den handeln är visserligen mycket stor – den står för 40 procent av världshandeln – men den växer inte. Det gör däremot USA:s handel med de gryende ekonomiska stormakterna Kina, Indien och Brasilien, som allt mer drar intresset från den transatlantiska relationen, ekonomiskt, politiskt och diplomatiskt.

– Det är den synpunkt jag möter från amerikanerna. Men det finns ju saker att göra här, sade Tolgfors till TT efter sitt tal.

Oron för protektionism såväl i Europa som i USA växer, i huvudsak driven av en liten men lobbystark jordbrukssektor på båda sidor havet. Samtidigt står de viktiga förhandlingarna om ett nytt globalt frihandelsavtal på randen till ett totalt misslyckande. Utvecklingen kommer efter en period då de politiska relationerna över Atlanten varit hårt ansträngda som ett resultat av Irakkriget och synen på Mellanöstern.

Nuvarande EU-ordföranden Angela Merkel gjorde därför den ekonomiska relationen mellan EU och USA till en prioritet för Tysklands halvår i unionens förarsäte.

Målet är att nå ett avtal mellan USA och EU som ska minska byråkratiska hinder bland annat inom finansmarknaderna, immateriella rättigheter och inom bilindustrin. Ett sådant avtal spås ge ordentlig skjuts åt tillväxten i båda marknaderna. Men sådana samtal har förts sedan det tidiga 1990-talet, bland annat i sammanslutningen TABD (Trans-Atlantic Business Dialogue), med mycket magert resultat.

– Vi behöver en fast förhandlingsorganisation för att hantera de här frågorna. Om inget görs riskerar handelsutvecklingen att långsiktigt få politiska och ekonomiska konsekvenser. Det får inte bli så att en lägre vikt av handeln med EU för USA leder till att intresset för oss minskar, sade Tolgfors.

Enligt Tolgfors motsvarar handeln över Atlanten 20 procent av USA:s export. USA:s handel med övriga världen är alltså fyra gånger större än den med EU och växer snabbt.

ANNONS

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS