Telia har emitterat en femtonårig obligation om 500 miljoner euro, cirka 5,2 miljarder kronor, vilket är inom ramen för ett befintligt program på 12 miljarder euro.
Telia emitterar obligation för 5,2 miljarder kronor

Mest läst i kategorin

Det framgår av ett pressmeddelande.
Räntekostnaden blev 2,153 procent per år motsvarande mid-swaps +113 räntepunkter.
– Vi är mycket glada att vi har fått möjligheten att emittera den första 15-åriga obligationen på euro- obligationsmarknaden för i år. Vi kunde ännu en gång få tillgång till kapital med lång löptid till attraktiva nivåer. Detta tack vare en stor efterfrågan från högkvalitativa investerare vilka banade väg till en attraktiv prissättning, säger Christian Luiga, Executive Vice President och finansdirektör i Telia Company i en skriftlig kommentar.
Utsedda rådgivare till Telia Company i denna transaktion var Barclays, BNP Paribas, Bank of America Merrill Lynch och Natwest Markets.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








