21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ta Morgan Stanleys Ericssonsågning med en nypa salt

administrator

administrator

I en färsk analys pekar investmentbanken Morgan Stanleys analytiker på att Ericsson närmar sig firmans negativa scenario.

Det innebär en riktkurs runt 40 kronor, att jämföra med aktuell nivå runt 70 kronor. Även med Morgan Stanleys så kallade basscenario ska aktien falla kraftigt ned till 56 kronor.

Anmäl dig till Anders Haskels börsanalys som kommer ut på onsdagar.

Anledningen till Morgan Stanley-analytikerns negativa syn är att asiatiska aktörer med kinesiska Huawei flyttar fram sina positioner och därmed blir ett allt tydligare hot mot marknadsledaren Ericsson. Analysen fick visst genomslag på marknaden och bidrog till att dra ner aktien på tisdagen.

Ofta är respekten alltför stor inför vad ledande investmentbanker skriver. För att skapa inkomstbringande affärer för sin arbetsgivare är det viktigt att sticka ut i någon riktning och då håller det inte med en feg behållrekommendation. Tvärt emot Morgan Stanley ser jag stora möjligheter i Ericsson på ett års sikt.

Aktien missgynnas just nu av en svag dollar, men i takt med att dollarn når botten minskar också detta problem. Ett mindre kärvt finansieringsklimat för bolagets kunder bör också gynna aktien framöver. Vd-skiftet kan också ha skapat en del osäkerhet som försvinner i takt med att Hans Vestberg gör det tydligt för marknaden att han är vuxen sitt nya uppdrag.

Dessutom torde frågetecknen successivt minska kring de båda hälftenägda hälftenägda bolagen SonyEricsson och ST Ericsson. Jag tror också att marknaden kan ha missat att Ericsson tjänsteverksamhet håller på att bli en allt mer betydelsefull del av koncernens totala affär, vilket minskar sårbarheten.

Guldet närmare ytan i Nordic Mines

Gruvföretaget Nordic Mines meddelade på tisdagen att bolaget fått miljötillstånd för guldfyndigheten i finska Laiva. Nyheten fick aktien att stiga med 15 procent. Tidigare var det sagt att tillståndet skulle bli klart redan i våras. I rapporten för första kvartalet var kommentaren att tillståndet ”väntas inom de närmaste månaderna”. Som förklaring till förseningen angav bolaget hög arbetsbelastning hos finska miljötillståndsverket.

Med tanke på det stigande guldpriset och att Nordic Mines fortfarande räknar med att komma igång med gruvdrift under 2010 så är det ingen större katastrof att tillståndet dragit ut på tiden. Fyndigheten i Laiva räknas som en de största som hittills har upptäckts i Norden och guldet har ju sitt värde för aktieägarna även när det ligger osynligt under jord. I takt med det stigande guldpriset har dessutom värdet på Nordic Mines-aktien gått upp kraftigt. Under det senaste året handlar det om en uppgång på mer än 200 procent.

Nordic Mines är en bra spekulation i fortsatt stigande guldpris men det räcker att guldpriset håller sig runt dagens nivå för att aktien ska bli en lönsam långsiktig placering. Samtidigt är det tydligt att risken är hög. Vid sidan om att guldpriset kan falla så tillkommer risker som att guldhalten är lägre än väntat och att kostnaderna för att komma åt guldet blir högre än beräknat. Aktien är inget för den som inte är beredd på stora svängningar.

Motsägelsefull statistik inget hinder för börsuppgång

Ena dagen kommer det siffror som signalerar att bostadsmarknaden i USA är piggare än väntat. Nästa dag kommer statistik som visar att de amerikanska bostadspriserna fallit mer än beräknat. Inköpschefsindex för Europa kommer in högre än väntat.

USA:s BNP för tredje kvartalet revideras ner. Motsägelsefulla siffror kan man tycka. Totalt sett har ändå den mesta makrostatistiken som presenterats under de senaste månaderna varit åt det positiva hållet och därmed också bidragit till börsuppgången.

Det är samtidigt inte konstigt att en del statistik överraskar negativt. Det är helt normalt, inte minst i ett läge där världen är på väg upp ur en djup lågkonjunktur. Samtidigt kan det faktiskt vara bra för börsklimatet att det emellanåt kommer dåliga siffror som tillfälligt kyler av marknaden. Det skapar som jag ser det bättre stabilitet i uppgången. När det börjar gå alltför fort ökar också risken för att marginella nyheter leder till oproportionerligt stora bakslag.

Om konjunkturåterhämtningen upplevs som överraskande stark uppstår dessutom nya hot i form av ökad risk för kraftiga ränteuppgångar. Just nu ser jag inte en konjunkturuppgång som går långsammare än optimisterna hoppas på som det största hotet mot börsen. Räntespöket, som jag i och för sig tror befinner sig en bit bort, är i så fall betydligt farligare.

Bra utveckling för rekommendationer

I linje med en stark börs har flera av mina rekommendationer den senaste tiden glädjande nog utvecklats bra. H&M har återhämtat sig något efter nedgången i samband med bolagets svaga försäljningssiffror för oktober. HiQ steg efter en positiv analys i Dagens Industri. Även Husqvarna inledde veckan starkt efter att Handelsbanken gått ut med en rekommendation på aktien.

Säljrekommendationer är alltid vanskliga. Därför känns det bra att SKF bara stigit med någon enstaka krona sedan jag föreslog vinsthemtagning i aktien för ungefär en månad sedan.

Senaste lediga jobben