Blåsvädret kring Astrazeneca når inte hit. Svenska patienter blev varnade för diabetes till skillnad från amerikanska.
Svenskar fick varningarna

I går skrev Realtid.se om en amerikansk grupptalan mot Astrazeneca. Enligt den ska läkemedelsföretaget ha försökt att mörka att patienterna kan få diabetes av läkemedlet Seroquel. Sammanlagt 9.200 patienter menar att de fått diabetes av medicinen utan att veta om den biverkningen.
I Sverige godkändes Seroquel i början av 2003 redan då omnämndes risken för diabetes. I FASS året efter stod det att risken för diabetes hör till de sällsynta biverkningarna.
– Det står infört i produktinformationen att hyperglykemi eller försämring av befintlig diabetes har rapporterats efter behandling med Seroquel. Det har alltså inte varit okänt, säger Jane Ahlqvist Rastad, läkare och informatör på på läkemedelsverket.
Jane Ahlqvist Rastad berättar att läkemedelsverket skulle ha kontaktat Astrazeneca eller det europeiska land som har hand om Seroquel om det var så att den informationen inte fanns.
– Då ligger det på företaget och det landet att kolla upp det här, säger Ahlqvist Rastad.
Jane Ahlqvist Rastad berättar att det generellt inte går att att säga med det samma att biverkningar hör ihop med läkemedlet. För att ta reda på detta krävs en bedömning över en mängd patienter och ett tidssamband.
I Sverige såldes cirka 74.000 förpackningar av Seroquel i fjol till en summa av 100 miljoner kronor.




