25 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Svensk start-up får dansk riskkapital

Realtid.se

Seed Capital investerar i svenska Tailify.

Danska riskkapitalbolaget Seed Capital investerar i svenska tjänsten Tailify.

Tailify är en reklamtjänst som främst går ut på att inflytelserika personer inom sociala medier får marknadsföra olika varumärken genom sina plattformar. I pressmeddelandet kallar bolaget det för influencer marketing för visuella medier.

I samband med finansieringen har det svenska bolaget flyttat över till Köpenhamn för att fortsätta sin expansion med hjälp av riskkapitalbolaget.

– Vi övertalade de att flytta verksamheten till Danmark för att bli en del av portföljen. Vi vill använda vår erfarenhet till att hjälpa de öka tillväxten och skala upp en verksamhet med globala ambitioner. Den danska miljön gynnas också av ytterligare en tech-startup med stora planer, säger Seeds portföljförvaltare Helle Uth i en kommentar.

Tailify har redan genomfört kampanjer för bolag som Unilever, Marc Jacobs och Disney.

Investeringssumman är okänd för närvarande.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben