06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Svensk export går för högvarv

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 dec. 2005Publicerad: 07 dec. 2005

<pufftextlänk>Den svenska exporten ökar med 6,5 procent nästa år och 6 procent 2007.</pufftextlänk> Det spår Exportrådet i en ny marknadsöversikt. I sin förra prognos, som publicerades i september, räknade Exportrådet med att exporten enbart skulle öka med 4,5 procent nästa år.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Men trycket i den globala ekonomin är nu så pass högt att rådet skriver upp prognosen.

I marknadsöversikten skriver Exportrådet att världsekonomin lade in en ny växel under tredje kvartalet. Tillväxten ökade i de flesta större länder med undantag för Japan och Storbritannien. I Europa beskrivs dock återhämtningen som fortsatt trög.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS