10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Storgaard överklagar – Felländer häktad

Realtid.se
Uppdaterad: 14 maj 2007Publicerad: 14 maj 2007

UPPDATERAD Karsten Storgaard, den så kallade Carnegiemannen, advokat Jan Karlsson kommer att överklaga fredagens häktning till hovrätten. Dessutom häktades Felländer på nytt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

– Jag kommer att överklaga den, det kommer in under dagen, säger advokat Jan Karlsson, en av den 33-årige danskens två försvarare till TT.

Grunden till överklagan är enligt Jan Karlsson att det inte finns tillräckliga skäl för att hans klient ska sitta häktad.

– Han har ju faktiskt gått polisen till mötes genom att komma till förhör (i Danmark), påpekar Karlsson för TT.

Under helgen har också förhör inletts med Janne Felländer, den så kallade Luxemburgmannen. Efter att först ha häktats i sin frånvaro i fredags så överlämnade han sig sedan frivilligt. Enligt advokat Thomas Nilsson förnekar Felländer brott.

– Sedan får väl förhören visa vad han har för förklaringar och vilka frågor som finns, sade Nilsson till TT.

De fyra misstänkta i insiderhärvan, Ossian Hellers, Andreas Hofmann, Janne Felländer och Karsten Stoorgard, misstänks tillsammans ha begått 24 fall av grova insiderbrott till ett värde av över 100 miljoner kronor.

När det gäller den 38-årige så kallade Luxemburgmannen, Jan Felländer, som i fredags frivilligt överlämnade sig till polis, blev det en ny häktningsförhandling i dag klockan 15.30.

Tingsrätten beslutade återigen att Felländer ska häktas, på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till grova insiderbrott. Mannen misstänks ha hjälpt Hofmann med de olagliga insideraffärerna, skriver TT.

ANNONS

På EBM råder fortfarande en febril aktivitet och kammaråklagare Stig Åström säger att insiderhärvan, som redan betraktas som den största hittills i Sverige, kan komma att svälla ytterligare.

”Ett antal personer” återstår att förhöra och efter dessa förhör kan det blir tal om ytterligare anhållanden, enligt Åström.

Hur många misstänkta som kommer att ingå när utredningen väl nått fram till åtal vill han inte spekulera i.

– Men vi väntar på depåutdrag och andra uppgifter från Luxemburg och det kan bli mycket större när vi väl får svar därifrån, säger han.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS