10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Storbritannien vill fortsätta vara med i EU"

Realtid.se
Uppdaterad: 09 dec. 2011Publicerad: 09 dec. 2011

"Det rådde en fundamental oenighet vid EU-toppmötet, men det ligger i Storbritanniens intresse att fortsätta vara EU-medlem."

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Det meddelade Storbritanniens premiärminister David Cameron i samband med en presskonferens efter att EU-toppmötet avslutats, enligt Nyhetsbyrån Direkt, som referererar till Bloomberg.

Bakgrunden är att Storbritannien är enda landet av 27 medlemsstater som inte kan tänka sig att gå med i den finanspakt som har bildats av de 17 euroländerna samt ytterligare 9 EU-länder som inte är med i eurosamarbetet, däribland Sverige.

David Cameron räknar kallt med att Storbritannien får ett fortsatt inflytande över EU trots att landet valt att stå utanför den finanspolitiska pakten.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS