18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Stora Enso vänder till vinst

administrator

administrator

UPPDATERAD Skogskoncernen Stora Enso redovisar en vinst på 80,6 miljoner euro för fjärde kvartalet.

Under motsvarande period ett år tidigare blev det en förlust på 846 miljoner euro. Försäljningen sjönk från 2 602 miljoner till 2 398 miljoner euro.

Aktieanalytikerna hade i snitt räknat med en vinst före skatt på 63 miljoner euro och en försäljning på 2 220 miljoner euro.

Styrelsen föreslår en utdelning till ägarna på 0:20 euro per aktie.

Förbättringen av efterfrågan på koncernens produkter väntas bli långsam och otillräcklig för att uppnå balans mellan utbud och efterfrågan för att råda bot på överkapaciteten, skriver ledningen i rapporten.

Valberedningen föreslår att Atlas Copcos förre vd Gunnar Brock tar över ordförandeklubban i den finlandssvenska skogskoncernen. Claes Dahlbäck lämnar styrelsen efter tolv år på ordförandeposten.

Stora Enso, som dragit ned antalet anställda med 14 procent till 27 400 sedan fjärde kvartalet 2008, beskriver i sin prognos i bokslutet dämpade utsikter för grafiskt papper, även om det antas bli något bättre än ”under det extremt svaga första kvartalet 2009”.

I Europa räknar Stora Enso med en säsongsmässig avmattning i efterfrågan på tidnings- och journalpapper, vilket man räknar med ska vägas upp av en säsongsmässig ökning av efterfrågan på finpapper.

”Efterfrågan på konsumentkartong, industriförpackningar och träprodukter väntas bli starkare än för ett år sedan”, skriver bolaget.

Enligt Mats Nordlander, chef för Stora Ensos affärsområde Packaging, återstår beslut om nedskärningar att fatta inom ramen för två redan aviserade sparprogram. Bland annat kan det bli aktuellt att lägga ned pappersbruket i Varkaus, Finland, som med omkring 550 anställda producerar tidningspapper och finpapper.

– Vi har även tagit fram en tidtabell för att stänga en konverteringsenhet i Finland. Men det är en mindre del. Vi är mitt inne i de här två programmen och det återstår att leverera, säger han.

Stora Ensos kassaflöde kommer framöver även att belastas av satsningar på nya energianläggningar vid bruk i Polen, Tyskland och Belgien.

Senaste lediga jobben