Realtid

Stora Enso planerar jättespin-off: "Oväntat"

Enso
Stora Ensos vd Hans Sohlström beskriver det hela som en möjlighet att "frigöra den fulla potentialen hos både våra skogs- och industritillgångar". (Foto: Fredrik Sandberg/TT/Stora Enso)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 19 juni 2025Publicerad: 19 juni 2025

Stora Enso överväger att börsnotera sin svenska skog – ett oväntat drag som nu får både aktiemarknad och storägare att jubla.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ett av Europas största skogsbolag, Stora Enso (börskurs Stora Enso), kan vara på väg att renodla sin verksamhet genom att knoppa av och börsnotera sin svenska skogsdel.

En strategisk översyn har inletts, och tongångarna från både bolaget och storägaren FAM är positiva.

Missa inte: Stora Ensos vd om skandalen: ”Vi har tagit lärdom”. Realtid

”Det här är ett oväntat drag för att skapa aktieägarvärde”, konstaterar SEB (börskurs SEB) i en kommentar till Dagens Industri, efter att Stora Enso offentliggjort planerna.

Bolaget äger skog i Sverige till ett värde av 64 miljarder kronor – tillgångar som nu kan få ett eget liv på börsen.

”Skulle skapa två ledande bolag”

Vd Hans Sohlström beskriver det hela som en möjlighet att ”frigöra den fulla potentialen hos både våra skogs- och industritillgångar”, säger han och pekar på behovet av fokus och minskad komplexitet.

Skog
Svensk skog utgör ryggraden i en industri värd uppskattningsvis 167 miljarder kronor – från träd till papper och trävaror. (Foto: Canva)
ANNONS

Den potentiella uppdelningen välkomnas av FAM, Wallenbergsfärens investeringsbolag, som är största ägare tillsammans med finländska Solidium.

”Det skulle skapa två ledande bolag: ett globalt förpackningsbolag och Europas största börsnoterade skogsbolag”, säger FAM:s vd Håkan Buskhe i ett pressmeddelande, enligt Dagens Industri.

Läs även: Stora Ensos storaffär kan höja hela sektorns värdering. Realtid

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025
relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025

Vinden har vänt

Bakgrunden till initiativet är bland annat en tidigare storförsäljning: i april sålde Stora Enso 12 procent av skogen till Soya Group och Munich Re för 9,8 miljarder kronor. Det satte fart på spekulationer om en uppdelning – något som vid det tillfället avfärdades av vd:n.

Men nu har vinden vänt, kanske delvis för att skogstillgångar under lång tid värderats lägre än deras bokförda värde. Holmen, SCA och Stora Enso handlas alla med rabatt, men enligt Danske Banks Oskar Lindström är Stora Enso värst drabbat.

”Jag tycker att det är en bra idé”, säger han, och tror att börsnotering är ett effektivare sätt att synliggöra värdet än ytterligare försäljningar.

Stora Enso säljer mer skog i Sverige för miljarder

Stora Enso avyttrar 175 000 hektar svensk skogsmark.

ANNONS

Ett trendbrott

Även Handelsbankens (börskurs Handelsbanken) råvaruanalytiker Christian Kopfer är positiv:

”Det är ett bra förslag som lär ge en positiv marknadsreaktion.”

Om planerna realiseras blir det ett trendbrott inom svensk industri.

Den nya skogsverksamheten skulle i så fall bli det största renodlade börsnoterade skogsbolaget i Europa – en symbol för både investerarnas aptit på naturresurser och skogens roll i den gröna omställningen.

Läs även: Tunga styrelseplatser till sjätte generationen Wallenberg. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Reporter med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader. I grunden journalist, men har över 25 års erfarenhet av att hjälpa olika verksamheter med strategisk kommunikation, innehållsproduktion, PR och marknadsföring. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Reporter med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader. I grunden journalist, men har över 25 års erfarenhet av att hjälpa olika verksamheter med strategisk kommunikation, innehållsproduktion, PR och marknadsföring. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se.

ANNONS
ANNONS