21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Stopp för toautsläpp från båtar

administrator

administrator

Nu ska kusten och sjöarna slippa toalettavfallet från båtar.

En utredning föreslår ett förbud mot utsläppen.

Miljontals liter toalettavfall släpps varje år ut från fritidsbåtar. Det är varken bra för miljön eller hälsan.

I våras fick Transportstyrelsen i uppdrag av Näringsdepartementet att utreda förutsättningarna för ett förbud. Förslaget är nu klart och överlämnades till regeringen på måndagen.

Transportstyrelsen vill ha ett generellt förbud för fritidsbåtar att släppa ut avfall såväl längs kusten som i insjöar. Dessutom ska alla fritidsbåtar – såväl befintliga som nybyggen – som är utrustade med fast toalettinstallation ha en tank med möjlighet till sugtömning till land.

Ett annat krav är att samtliga fritidshamnar ska ha anordningar som kan ta emot toalettavfall från båtar som anlöper hamnen och har behov av att lämna avfall.

Senaste lediga jobben