Citigroups ex-CFO Sallie Krawchef vill få fler kvinnor att göra långsiktiga och högavkastande investeringar.
Startup ska få kvinnor investera mera

Mest läst i kategorin

Citigroups tidigare CFO Sallie Krawchef lanserade i veckan Ellevest – en investerings-plattform som bara riktar sig till kvinnor. Det rapporterar amerikanska sajten Techcrunch.
Plattformen lanserades officiellt i onsdags under konferensen Disrupt NY 2016 i New York.
Sallie Krawchef är sedan tidigare även Ellevests vd och under hösten tog hennes startup in totalt 10 miljoner dollar i en investeringsrunda som leddes av analysfirman Morningstar. Pimcos vd Mohamed El-Erian och Mastercards vd Ajay Banga deltog också i rundan.
Krawchef ville på onsdagen inte ge alla detaljer kring verktyget, men sade att den bland annat syftar till att locka kvinnor att investera i olika tillgångsslag för att förbättra sin pension.
Tjänsten ska därmed ta hänsyn till att kvinnor generellt lever längre, men i snitt tjänar mindre än män. Den ska också innehålla en hel del finansiell rådgivning.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








