30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Skiljedoms- förfarandet läggs ner

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 nov. 2015Publicerad: 25 nov. 2015

Eniro överens med den före detta vd:n.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Efter en tids strid mellan Eniro och bolagets före detta vd Johan Lindgren är parterna nu överens. Det framgår av ett pressmeddelande.

Lindgren har i ett skiljedomsförfarande tidigare yrkat på uppsägningslön och avgångsvederlag om totalt cirka 13 miljoner kronor. Eniro har å sin sida riktat krav på skadestånd om 7,6 miljoner kronor mot den tidigare vd:n.

Överenskommelsen innebär att både partnerna nu avstår från sina respektive krav och att Eniro betalar Johan Lindgrens del av kostnaderna för skiljedomsförfarandet.

– Överenskommelsen med Lindgren är bättre för Eniros aktieägare än alternativet att fortsätta driva skiljeförfarandet. Vi betalar inte ut någon uppsägningslön eller avgångsvederlag. Nu kan bolaget fokusera på att utveckla verksamheten istället för på en juridisk process mot före detta vd, säger Lars-Johan Jarnheimer, ordförande i Eniros styrelse.

Överenskommelsen, som väntas innebära en positiv resultateffekt om cirka 14 miljoner kronor för Eniro, är villkorad bolagsstämmans godkännande. En extrainsatt bolagsstämma hålls den 18 december.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS