Realtid

Skandalartikel gav jeansmani

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 jan. 2006Publicerad: 04 jan. 2006

Amerikansk artikel om Cheap Monday väckte USA-butikers intresse.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det svenska jeansmärket Cheap Mondays dödskallelogga, med ett upp och nedvänt kors, har upprört bland andra kyrkoherden i Maria Magdalena kyrka i Stockholm. Men i USA vill allt fler butiker sälja jeansen – efter en artikel av amerikanska nyhetsbyrån Associated Press.

”Det är ett aktivt ställningstagande mot kristendomen”, sade Björn Atldax, delägare i Cheap Monday, grafisk formgivare och upphovsman till dödskalleloggan till AP i slutet av förra veckan. Han förklarade sedan att han tyckte att den organiserade religionen genom historien gjort sig skyldig till mycket ont i världen.

Samtidigt sa Cheap Mondays jeansdesigner och andre delägare Örjan Andersson, att det hela mer var tänkt som ett skämt.

Hur är det egentligen, skämt eller allvar?

– Människor har ju alltid olika åsikter. Vi är delägare och jag godkände loggan. Men vad det är för honom hade jag ingen aning om. Jag är intresserad av jeans och inte av religion överhuvudtaget. Vi håller på med mode och inte med religion och politik. Därför är det ok för min del, det är inget ställningstagande.

Ni jobbar ju inte med någon marknadsföring, säger ni. Var det här ett pr-trick, att tycka olika i fråga om betydelsen av loggan?

– Nej, det var det inte… Men det blev ju faktiskt det, så vi får göra det i fortsättningen också, skratt…

– Björn gillar ju att provocera lite och det gör inte mig något, om han håller sig inom vissa ramar. Och det tycker jag ju att han gör. Sen har han läst både nya och gamla testamentet.

ANNONS

Har försäljningen påverkats av detta?

– Nej, den är som förut. Men att Associated Press skrev ju om det, så en del amerikanska butiker hör av sig och vill köpa in våra jeans. De visste ju inte vilka vi var innan de läste det, så det är fler som hört av sig nu än tidigare.

– Förresten, ringer du från en religiös tidning? Är din chef religiös då…? Du kanske får akta vad du skriver… ha ha…

Era jeans är relativt billiga och någon tyckte att ni därmed riktade er till tonåringar…

– Självklart köper tonåringar också våra jeans. Men priset var inte tänkt för att sprida ett budskap utan för att det säljer. Jag hade idén till byxan och tanken var att sälja mycket jeans. Sen gjorde Björn en logga…

Så han hade dolt det för dig…?

– Just det! Den hemska karln! Ha ha…

Vilka är det som i första hand köper Cheap Monday-jeans då?

ANNONS

– Det är blandat, min mamma är 71 och hon har ett par. Men de flesta är nog runt 30 tror jag.

Hur många butiker säljer ni i nu?

– Vi börjar närma oss 250 nu med butiker lite varstans i världen.

Hur många fler räknar ni med att ha i år?

– Vi ska komma in i Japan och USA ordentligt. Sen är det klart vi har beräkningar, men alla vi haft tidigare har vi slagit med hästlängder. Men målet är att speeda på och göra så bra som möjligt.

Om den här dödskalleloggan blir mer populär, ska ni arbeta ännu mer fokuserat på den typen av loggor då?

– Den sitter ju i våra jeans… Men vi har flera loggor och prints sedan tidigare och det förnyar vi oss med hela tiden. Vi har haft dödskallen med ett kors i pannan i ett och ett halvt år. Det var först för några veckor sedan som det började pratas om det. Vi förnyar oss hela tiden och försöker inte påverkas utifrån utan gör det vi själva gillar och så.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS