30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Siemiatkowski och Zennström in i reseapp

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 dec. 2015Publicerad: 28 dec. 2015

Investerar i Berlinbaserade Go Euro.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Klarnas vd och grundare Sebastian Siemiatkowski samt Skype-grundaren Niklas Zennström återfinns bland de investerare som går in i reseappen Go Euro i samband med bolagets nyligen avslutade finansieringsrunda. Det rapporterar Breakit.se.

Andra namnkunniga investerare är den ryske entreprenören Yuri Milner och finska Ilkka Paananen, en av grundarna av spelbolaget Supercell. Det är dock inte bara enskilda techprofiler som tror på Go Euro, även Goldman Sachs har valt att investera i bolaget.

Sammanlagt tar Go Euro in 380 miljoner kronor i och med finansieringsrundan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS