Thailändaren Thaksin Shinawatra säljer Manchester City.
Shinawatra säljer Manchester City

Mest läst i kategorin
Det enligt uppgifter i medier i Förenade Arabemiraten på måndagen.
Affären ska ha blivit klar natten till måndag enligt affärssajten Arabian News som uppger att den förre thailändske premiärministern ska ha sålt Premier league-klubben till investmentföretaget Abu Dhabi United group for development and investment (ADUG).
– Vårt mål är väldigt enkelt, att göra Manchester City till den största klubben i ligan och till att börja med bli bland de fyra bästa den här säsongen, säger ADUG:s styrelseledamot Sulaiman al-Fahim.
Shinawatra, som tog över klubben så sent som sommaren 2007, rapporteras stanna kvar i föreningen som hedersordförande.
På Manchester Citys hemsida bekräftar klubben att det pågår förhandlingar med ADUG om att företaget ska göra investeringar i Premier league-föreningen, men inga uppgifter finns om att köpet ska vara genomfört.






