11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Securitas klättrar på Gardell-rykten

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 juni 2007Publicerad: 04 juni 2007

Stockholmsbörsen öppnade försiktigt på måndagsmorgonen med marginella kursrörelser.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

En svag nedgång vändes snabbt till en marginell uppgång. Morgonens börsras i Kina fick inte heller denna gång någon spridningseffekt i Europa.

Klockan 9.35 hade OMXS-index stigit med 0,1 procent till 424,0. Omsättningen uppgick till 2,7 miljarder kronor.

Säkerhetskoncernen Securitas steg ordentligt i livlig omsättning. Enligt sajten E24 går det rykten på marknaden om att Christer Gardell är på väg att bli storägare i Securitas. Bakgrunden till ryktena är att det just nu efterfrågas nu stora mängder köpoptioner i Securitas. Aktien var upp 3,6 procent till 107 kronor.

Bland övriga storbolag steg Telia Sonera med 1,0 procent till 52:50 kronor. ABB gick upp med lika mycket till 152:50 kronor.

Oljebolaget Lundin Petroleum steg med 2,0 procent till 65:50 kronor.

Morgonens vinnare var mjukvarubolaget Telelogic som rusade upp med 12,6 procent till 20:50 kronor. Bolagets styrelse meddelade på morgonen att det har tagit emot ”ett villkorat förslag” om ett bud på samtliga aktier i bolaget, värt 21 kronor kontant per aktie.

Opcon har tecknat en bindande avsiktsförklaring om ett köp av bioenergiföretaget Svensk Rökgasenergi, som levererar system för rökgaskondensering och stoftavskiljning. Aktien klättrade med 3,8 procent till 68 kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS