31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

SEB föreslår ytterligare utdelning

SEB
Foto: TT
Realtid.se
Uppdaterad: 19 okt. 2021Publicerad: 19 okt. 2021

Styrelsen i SEB har beslutat att föreslå en ytterligare ordinarie utdelning om 4:10 kronor per aktie, och kommer därmed att kalla aktieägarna till en extrastämma den 12 november 2021.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Styrelsen har också beslutat att utnyttja bolagstämmans bemyndigande den 30 mars 2021 för att påbörja ett program för återköp av A-aktier i SEB för 2,5 miljarder kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.

Den ytterligare ordinarie utdelningen om 4:10 kronor per aktie motsvarar, tillsammans med den ordinarie utdelningen om 4:10 kronor per aktie som utbetalades i april 2021, cirka 50 procent av SEB:s nettoresultat för räkenskapsåren 2019 och 2020. 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS