Realtid

SBB:s vd: Belåningsgraden kommer falla kraftigt

SBB:s VD Ilija Batlja. Foto: Arkiv
Rikard Jansson
Uppdaterad: 27 okt. 2022Publicerad: 27 okt. 2022

Fastighetsbolaget SBB:s belåningsgrad, ofta kallad LTV, loan-to-value, kommer falla kraftigt i fjärde kvartalet i takt med att likvider från fastighetsförsäljningar kommer in. Det säger vd Ilija Batljan i en telefonintervju med Bloomberg News efter delårsrapporten för det tredje kvartalet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den stora nyheten i rapporten var att styrelsen planerar en uppdelning av koncernen i två noterade bolag, där kvarvarande SBB ska fokusera på samhällsfastigheter medan det nya bolaget med fokus på bostadsfastigheter delas ut till aktieägarna och noteras på First North.

Ilija Batljan säger vidare att SBB ska göra allt som krävs för att fortsätta stärka balansräkningen och få en bättre rating. 80 procent av bolagets bruttoskuld har fast ränta.

SBB har inga planer på att ta in kapital från obligationsmarknaden på kort sikt.

— Nej, det behöver vi inte. Vi har en väldigt stark position, så vårt fokus är att fortsätta fokusera på den operativa verksamheten, säger Ilija Batljan.

Resultatet i tredje kvartalet tyngs av en rad nedskrivningar och värdeminskningar, men SBB-chefen framhåller att den underliggande kärnverksamheten går ”mycket bra”.

SBB:s hyresintäkter väntas öka med 500 till 600 miljoner kronor nästa år som en effekt av indexering till följd av den höga inflationen. Till det tillkommer ökade intäkter som resultat av slutförda nyproduktionsprojekt om ytterligare 200 miljoner kronor.

SBB:s B-aktie är i skrivande stund upp med 7,2 procent och den mer obligationsliknande D-aktien handlas upp med 6,0 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS