Realtid

Sarkozy vill förbjuda burka i Frankrike

administrator
administrator
Uppdaterad: 23 juni 2009Publicerad: 23 juni 2009

Slöjmunderingen för kvinnliga muslimer är inte välkommen anser den franske presidenten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det skriver Bloomberg.

– Burkan är inte en religiös symbol. Den är ett tecken på underdånighet, sa Nicolas Sarkozy under måndagen i ett tal till landets parlament.

Han betecknar burkan som ett brott mot kvinnors värdighet och frihet, och anser att den är som ”ett staket framför kvinnors ansikten”.

– Burkan kommer inte vara välkommen på fransk mark.

En grupp franska lagstiftare har tagit initiativet att kräva ett totalt förbud mot burkor, och Sarkozy har nu hakat på detta och bett gruppen att starta en debatt i frågan.

Även Frankrikes socialdemokratiska parti som nu är i opposition, stämmer in i tongångarna och stödjer burkaförbudet.

Frankrike har redan sedan tidigare förbjudit huvudfiltar eller andra ”uppseendeväckande” religiösa symboler, inklusive stora kristna kors och judiska hättor i statliga lokaler och skolor.

Den franska muslimska ledaren Mohammed Moussaoui understryker att det inte är vanligt med burka i Frankrike, och varnar för att stigmatisera islam och franska muslimer.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS