10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Saab tar över leverantör i Schweiz

administrator
administrator
Uppdaterad: 09 maj 2007Publicerad: 09 maj 2007

Saab kommer att ta över den schweiziska Ruag-gruppens affärsområde Warhead Division från 1 juli.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Affärsområdet har enligt Saab unik kompetens inom sitt område och är sedan länge underleverantör till Saab Bofors Dynamics.

Överenskommelsen skrevs under på onsdagen i Bern i närvaro av Saabs vd Åke Svensson och Ruag-gruppens vd Toni J Wicki.

Den schweiziska verksamheten kommer att drivas i det nybildade bolaget Saab Bofors Dynamics Switzerland Limited som kommer att ha sitt huvudkontor i Thun. Ruag kommer att vara minoritetsägare i det nya företaget.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS