07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Saab förhandlar om miljardköp

administrator
administrator
Uppdaterad: 31 jan. 2006Publicerad: 31 jan. 2006

<pufftextlänk>Försvarskoncernen Saab vill köpa delar av sydafrikanska Denels försvarsverksamhet. </pufftextlänk>Denel ägs helt av sydafrikanska staten, företaget omsatte förra året cirka 5,5 miljarder kronor och har 10.000 anställda.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Vi diskuterar förvärv av olika delar av Denel men det kan även handla om att vi hittar samarbetsprojekt. Det viktiga är att inte stänga några dörrar, säger Saabchefen Åke Svensson till Dagens Industri.

Saab bedöms, enligt tidningen, främst vara intresserade av Denels verksamhet inom flygunderhåll och missiler.

Denel har under flera år haft lönsamhetsproblem och dess vd fick i somras styrelsens mandat att genomföra genomgripande förändringar av bolaget och bland annat sälja delar av verksamheten. Att Saabs förre vd, Bengt Halse, numer sitter i Denels styrelse bedöms också vara positivt för en affär.

Denels informationschef bekräftar för DI att förhandlingar pågår.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS