Elisabeth Thand Ringqvist föreslås bli ny ordförande nästa år.
Ringqvist kan ersätta Urwitz i SVCA

Mest läst i kategorin

Företagarnas vd Elisabeth Thand Ringqvist föreslås bli Svenska Riskkapitalföreningens nya ordförande av valberedningen.
Föreningen ska ha årsmöte i april där Ringqvist föreslås ersätta Segulahs vd Gabriel Urwitz. Hon har redan fått enhälligt och starkt stöd i valberedningen, enligt dess ordförande Helena Stjernholm.
– Hon har på Företagarna visat en mycket god förmåga att artikulera företagsamhetens intressen och blivit en näringslivsprofil som tagit en tydlig plats i debatten. Gabriel Urwitz har sedan tidigare anmält att han vill avgå vid vårens ordinarie föreningsstämma. Valberedningens uppgift har varit att föreslå en person som mot bakgrund av den föränderliga värld vi lever i är en person som kan fortsätta att driva föreningens talan i viktiga frågor och som dessutom kan bli arbetande ordförande, säger Stjernholm i en kommentar.
Riskkapitalföreningen vill intensifiera sitt opinionsbildande arbete framöver och Ringqvists roll föreslås få en mer aktiv roll som arbetande ordförande. Utöver ordföranderollen blir hon även styrelseledamot i ett antal private equity-bolag och lämnar därmed rollen som vd i Företagarna.
Förutom en bakgrund som konsult hos McKinsey & Co och tjänster inom JKL och Prime har Elisabeth Thand Ringqvist arbetat som politiskt sakkuning i näringsdepartementet för dåvarande näringsministern Maud Olofsson.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





