Ekonomer räknar med att riksbanken höjer styrräntan till den högsta nivån på tolv år nu klockan 9.30. Förklaringen är riksbankens avsikt att stävja inflationen.
Riksbanken väntas höja räntan


Det skriver Bloomberg.
Beslutet är samtidigt dåligt tajmat eftersom tillväxten i Sverige är den lägsta på sju år. En högre ränta kan dämpa tillväxten ytterligare.
Styrräntan är riksbankens sjudagars reporänta, som väntas bli höjd från 0,25 procent till 4,75 procent.
Det anser 15 av de 23 ekonomer som deltar i Bloombergs enkät. Övriga åtta räknar med oförändrad styrränta.
Riksbanken höjde senast styrräntan i juli, och riksbankens experter var därefter oeniga om behovet av fortsatta höjningar.
Tre av de sex ränteansvariga på riksbanken räknade med behov av två fortsatta räntehöjningar i år, medan den sjunkande tillväxten gjorde att övriga tre ville ha oförändrad ränta.
Inflationen i Sverige ökade till 4,4 procent i juli. Det var högsta nivån på 15 år, och mer än dubbla riksbankens målnivå på två procent.





