Regeringen måste ändra sitt nya förslag på slopade revisorer i aktiebolag, så att det endast omfattar de minsta bolagen i ett första steg. Så dundrar revisorernas branschorganisation FAR-SRS.
Revisorer kräver ändrat förslag

Mest läst i kategorin
Som förslaget ser ut nu, slipper aktiebolag med en årsomsättning upp till 80 miljoner kronor ha en kvalificerad revisor från år 2011.
– Vi anser att en tröskel på 80 miljoner kronor innebär ett för stort kliv. I så fall är det bättre att ta bort revisorskravet för de minsta företagen först, och se konsekvenserna av det, säger Peter Clemedtson.
Han är ordförande i revisorernas branschorganisation FAR-SRS, och dessutom vice styrelseordförande för revisionsbyrån Pwc:s svenska filial Öhrlings Pwc.
Clemedtson framhåller Danmark som exempel på en alternativ lösning, där man för två år sedan i ett första steg slopade revisorskravet för företag med en årsomsättning upp till 3 miljoner danska kronor.
– Vi vänder oss emot regeringens intention att det innebär en förenkling för företagen att sloppa kravet på kvalificerad revisor, säger Clemedtson.
– Det är en felaktig ståndpunkt. Revisorerna utgör inget element av krångel för företagen.
Clemedtson pekar istället på att det uppstår krångel utan revisorerna. Exempelvis tittar bankerna på att företag har en godkänd revisionsberättelse, innan företaget får låna pengar.
– Hur ska det bli då om ett företag inte har en revisor? Ska bankerna försöka göra egna revisionsberättelser? frågar han sig och föredrar att behålla det som det är nu.
– Näringslivet har vant sig vid den kvalitetssäkrade finansiella rapportering som finns hos företagen idag.
Ännu finns det tid att ändra i lagförslaget, som ska upp för omröstning i riksdagen under hösten.
Lagen väntas träda i kraft från 1 juli 2010, och avse revidering av bolagsår från och med kalenderåret 2011.
Utredningen av den nya revisorslagen görs i flera etapper. Den 10 september är det dags för etapp 3 som avser ”vissa andra frågor” i anslutning till den nya lagen.
En fråga är om det blir principen ”opt in” eller ”opt out” som kommer att gälla, det vill säga måste bolagen aktivt välja att säga upp revisorn, eller kommer alla revisorer automatiskt att sägas upp medan bolaget måste anlita revisorn på nytt om man vill frivilligt?
Pwc har totalt cirka 150.000 medarbetare i världen. Öhrlings Pwc i Sverige har 3.500 anställda.
Även om den nya lagen införs som den ser ut nu, räknar inte Clemedtson med att Öhrlings Pwc kommer att behöva sparka folk.
– Däremot kommer en del av våra medarbetare att behöva göra en omställning av sitt arbete.
I och med att de berörda företagen endast kommer att ha kvalificerade revisorer frivillig, kommer revisionsbyråerna att behöva ägna mer tid åt att ”sälja in” sina tjänster åt företagen, där tjänsterna får större inriktning på rådgivning men även att revisionsbyråerna kan bli underleverantörer åt kundföretagen, och sköta kundföretagens ekonomiavdelningar.
I Danmark visade det sig att 94-95 procent av alla företagen som inte längre behövde ha kvalificerad revisor, hade kvar det i alla fall.
Öhrlings Pwc är enligt Clemedtson ”marknadsledande inom de flesta segmenten” bland revisionsbyråerna. Cirka en tredjedel av alla börsnoterade bolag i Sverige är enligt honom kunder hos Öhrlings Pwc.
– Vi är även dominerande bland svenska revisionsbyråer på uppdrag hos små och medelstora företag, säger Clemedtson. I dessa segment är dock inte marknadsandelen så stor, eftersom det finns så många små revisionsbyråer.
– Vi är inte så stora jämfört med de andra här, men vi är ändå störst totalt sett, säger han.






