24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rekyl nedåt för kronan

administrator

administrator

Kronan tappade i en rekyl nedåt från onsdagens uppgång.

En euro är åter över 11 kronor och marknadsräntorna sjönk något.

Konjunkturinstitutets senaste barometer visar att läget i den svenska ekonomin långsamt stabiliseras.

– Det beror inte på att det helt plötsligt är tillväxt inom näringslivet, utan på att fler och fler företag uppger att efterfrågan inte minskar längre. Det är på väg att ske en stabilisering inom hela näringslivet, säger Roger Knudsen, chef för Konjunkturbarometern.

Handelns Utredningsinstitut (HUI) beskriver läget inom detaljhandeln som relativt positivt och räknar med att detaljhandeln som helhet växer med 1 procent 2009. HUI varnar samtidigt för att det kommer att vara fortsatt tufft för sällanköpsvaror.

Eftermiddagen präglades också av statistik från USA. 627 000 personer sökte arbetslöshetsunderstöd i USA under vecka 25. Analytiker hade räknat med 600 000 nya arbetssökande. 6,7 miljoner personer fick arbetslöshetsunderstöd i USA vecka 24.

USA:s ekonomi krympte med 5,5 procent i beräknad årstakt under det första kvartalet i år, visar reviderad statistik från det amerikanska handelsdepartementet. Det var något bättre än de 5,7 procent som analytikerna förväntat sig. Många analytiker väntar sig dock en ljusning i det andra kvartalet och sedan tillväxt från det tredje eller fjärde kvartalet i år.

Euron ökade med 11 öre till 11:07 kronor och dollarn steg med 13 öre till 7:94 kronor under torsdagen.

Tioårig statsobligation: 3,48 procent (3,52).

Tvåårig statsobligation: 1,16 procent (1,21).

Euro: 11:07 kronor (10:96).

Dollar: 7:94 kronor (7:81).

TCW-index: 146,27 (145,11).

Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.

Senaste lediga jobben