UPPDATERAD Regeringen har beslutat att sälja ut åtta procent av innehavet i Telia Sonera. Surt tycker marknaden. Aktien rasar 5,5 procent.
Regeringen säljer 8 procent i Telia

Mest läst i kategorin
”Tajmingen är lite överraskande”, säger en luttrad analytiker. Oppositionen, facket och Aktiespararna är kritiska till utförsäljningen.
”Genom den här affären minskar vi vårt innehav i Telia Sonera på ett ansvarsfullt sätt, samtidigt som vi behåller vårt huvudägarskap och därmed full handlingsfrihet för olika strategiska vägval”, skriver finansmarknadsminister Mats Odell.
Deutsche Bank och UBS Investment Bank ska leda försäljningen av aktierna. Regeringen har också åtagit sig att inte sälja fler aktier i Telia Sonera över börsen före april 2008 utan samtycke från de båda bankerna.
Telia Soneras börsvärde uppgår i dag till cirka 246 miljarder kronor och statens ägarandel i bolaget är 45,3 procent. De åtta procent som regeringen tänker sälja ut är värt knappt 20 miljarder kronor.
Erbjudandet är riktat till institutionella investerare. Försäljningen genomförs omedelbart och beräknas vara avslutat klockan 18 den 3 maj.
Aktien fortsätter att dala nu vid lunchtid. Senast betalt är 51,75 kronor. Ett fall på 5,48 procent i dag. Den 17 januari stod Teliaaktien i 68 kronor. Det motsvarar ett fall på 23,9 procent.
– Tajmingen är lite överraskande. Det har varit en del uppmärksamhet kring uppdelningen av Telia och jag trodde staten skulle invänta den rapporten innan man gjorde något, säger Stefan Pettersson, analytiker på Kaupthing, till Di.se.
Anders Berg på Evli Bank är kritisk till att staten väljer att låta aktierna sippra ut till institutionella investerare.
– I stället för en strategisk lösning redan nu, som involverat flera ben som Ryssland och Turkiet, blir det en traditionell book-building process. Aktierna placeras på en mängd finansiella institutioner som inte alltid har samma långsiktighet som en strategisk investerare. Alla kommer inte att behålla aktierna när de fått dem levererade. En viss kursrabatt i den här typen av aktiviteter är dessutom normalt, säger Anders Berg, analytiker på Evli Bank, till Di.se.
Thomas Östros (s), vice ordförande i riksdagens näringsutskott, hävdar att aktieförsäljningen är ansvarslös.
– Mats Odell styrs främst av regeringens utfästelser om att sälja aktier i statliga bolag för 50 miljarder kronor i år, säger Thomas Östros, till TT.
– Den här försäljningen hotar Telia Soneras långsiktiga utveckling.
Post- och telestyrelsen, PTS, ska fram till mitten av juni ta fram ett lagförslag som ska tvinga Telia Sonera att dela upp verksamheten i två fristående enheter – en för kopparnätet och en som riktas mot abonnenter.
– Man bör självfallet vänta tills det är klart. Det måste vara svårt för aktiemarknaden att veta vad det är som säljs, säger Thomas Östros.
Telenors Sverigchef Johan Lindgren spinner i samma riktning.
– Det ska bli intressant att se vilka institutioner som är beredda att gå in i Telia Sonera nu när frågan om tillgången till Telias telenät ännu är inte utklarad, säger Johan Lindgren i en kommentar. De nya ägarna kommer hur som helst att få ta ett stort ansvar för att konkurrensen på bredbandsmarknaden i Sverige ska fungera bättre.
Men Mats Odell sätter stopp för alla spekulationer om en delning av Telia Sonera där staten skulle behålla bolagets nät, enligt nyhetsbrevet Telekom Online.
Vid dagens presskonferens om försäljningen av Telia Sonera-aktier, sade Mats Odell följande om en strukturell separation:
– Det finns icke på detta jordklot en strukturell separation som har genomförts fullt ut. En sådan separation skulle engagera lantmätare i många år framöver för att göra klart vem som ska äga vad.
– Det finns all anledning att vara oerhört skeptisk till försäljningen, säger Janne Rudén, ordförande i fackförbundet Seko som har många Teliaanställda som medlemmar.
Han hänvisar särskilt till möjligheten att det fasta telenätet nu får andra ägare och till försvarets intressen.
Aktiespararna gör också tummen ner för försäljningen.
– Det är märkligt att man kommer med besked om utförsäljning nu, innan det står klart hur man ska göra med bolagets fasta nät i framtiden. Frågan diskuteras i riksdagen och utreds, men är inte avgjord. Troligen handlar det om några stora institutioner som ska köpa aktierna, men de vill säkert ha besked innan de investerar en så stor summa pengar, säger Aktiespararnas Gunnar Ek, till TT.
Lyckas den kontroversielle ryssen Mikhail Fridman på något sätt köpa upp sig i Telia Sonera kan de kritiska rösterna bli än mer högljudda.
Fridmans dröm är att fusionera ryska Altimo, ägt av Alfa Group, med Telia Sonera och norska Telenor
Altimo ligger i strid med Telia Sonera om makten i Turkcell och ryska Megafon, samtidigt som man bråkar med Telenor om ryska Vimpelcom och ukrainska Kyvistar. Fridman föreslår enligt norska Dn.no ett aktiebyte där Alfa släpper aktier i Megafon och Turkcell till Telia. Och i gengäld erhåller cirka 10 procent i Telia Sonera och en styrelseplats. Ett förslag som kanske bara applåderas av Christer Gardell?
Realtid.se/TT







