UPPDATERAD HQ:s tidigare tradingchef kallad till nytt förhör hos Ekobrottsmyndigheten.
Qvibergs advokater får förhöra Crafoord

Mest läst i kategorin

Det är signaturen Mr Scoop som på Twitter meddelar att Fredrik Crafoord ska förhöras under onsdagen.
”Fredrik Crafoord tidigare vVD och aktieägare på HQ på avhör hos EBM onsdag 5 november kl 11”, skriver signaturen i en Twitter-postning som också återpostats av Mats Qviberg.
Mats Qviberg bekräftar för Realtid.se att förhöret ska hållas. Det sker som ett led i de kompletteringar som försvaret begärt i HQ-förundersökningen. Enligt Qviberg är det hans egna advokater, däribland Hans Strandberg, som kommer att delta vid morgondagens förhör.
I yttrandet över förundersökningen som lämnades in för drygt en månad sedan begärde Qviberg bland annat att förhör skulle hållas med Fredrik Crafoord.
Temat för morgondagens förhör är inte känt men Mats Qvibergs försvarsteam har i en rad inlagor den senaste tiden gått till hårt angrepp mot Ekobrottsmyndighetens hantering av de sedan länge nedlagda anmälningarna mot Fredrik Crafoord samt försökt att på olika sätt undergräva förtroendet för Crafoord som vittne i HQ-målet.
HQ-åklagaren Martin Tidén ville på tisdagen inte bekräfta att förhöret kommer att hållas. Realtid.se söker Fredrik Crafoord för en kommentar.
Advokat Leif Gustafson, som är Crafoords juridiska ombud, vill inte lämna någon kommentar på förhand.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






