10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Proventus ökar utlåning kraftigt

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 aug. 2012Publicerad: 28 aug. 2012

Finansmannen Robert Weils investmentbolag Proventus ökar det utlåningsbara kapitalet med 2 miljarder kronor till totalt 9 miljarder kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Det framgår av ett pressmeddelande från Proventus som alltså börjar likna en bank allt mer.

Proventus har utomstående aktörer som medinvesterare i kapitalet som lånas ut, och enligt pressmeddelandet skakar Proventus och medinvesterarna nu fram ytterligare 2 miljarder kronor redo att lånas ut.

Bakgrunden uppges helt enkelt vara god efterfrågan på utlåningen.

– Marknaderna för lån utanför banksystemet och företagsobligationer blir alltmer intressanta mot bakgrund av näringslivets omfattande behov av finansiering och omstrukturering under de kommande åren, vi ser en stadigt växande efterfrågan. Därför är det glädjande att vi nu tillsammans med våra medinvesterare kan vidareutveckla vår verksamhet ytterligare och även göra större investeringar, säger Proventus vd Daniel Sachs i pressmeddelandet.

Proventus bedriver utlåningsverksamheten sedan år 2009 i bolaget Proventus Capital Partners med en grundplåt på knappt 2 miljarder kronor från Proventus och andra investerare.

Våren 2011 utökades verksamheten med nya bolaget Proventus Capital Partners 2 som fick ett startkapital på 5 miljarder kronor.

Och nu är det Proventus Capital Partners 2 som tar in ytterligare 2 miljarder kronor från investerare så att bolagets utlåningsbara kapital ökar till totalt 7-8 miljarder kronor.

Det tillgängliga kapitalet möjliggör nu att ge riktigt stora lån på upp till 1 miljard kronor, skriver Proventus i pressmeddelandet.

ANNONS

Utlåningen görs till ”bolag i behov av kapital för expansion, förvärvsfinansiering, omstruktureringar och refinansiering”. Dessutom används en del av kapitalet till att investera i noterade företagsobligationer.

Proventus är den enskilt största investeraren i Proventus Capital Partners-bolagen.

De övriga investerarna är Electrolux Pensionsstiftelse, Ericssons Pensionsstiftelse, Fjärde AP Fonden, Folksam, Länsförsäkringar, Nobelstiftelsen, SEB Pensionsstiftelse, SPP, Stiftelsen för Strategisk Forskning, Vattenfalls Pensionsstiftelse och Volvos Pensionsstiftelse.

Realtid.se söker Daniel Sachs för kommentarer.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS