18 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Priveq investerar i sydsvenskt bolag

Realtid.se

PE-firman blir majoritetsägare i leverantör av kabel- och anläggningstjänster.

Riskkapitalbolaget Priveq investerar i svenska Akea (Anläggning & Kabel Entreprenad i Malmö AB) och blir majoritetsägare.

Köpet genomförs via fonden Priveq Investment Fund IV.

Bolaget har en stark marknadsställning i södra Sverige och fokuserar på att vara leverantör av tjänster till ledningsägare samt traditionella anläggningsentreprenader. På sju år har Akea växt organiskt och omsatte 424 miljoner kronor förra året.

Nu är målet fortsatt expansion och den starka ställningen i södra Sverige är en god grund för detta, säger Karl-Johan Willén, investeringsansvarig på Priveq Advisory AB, rådgivare till Priveq Investment.

Akeas vd Peter Condrup ska tillsammans med övriga aktieägare behålla en ägarandel på 40 procent.

Finska investmentbanken och transaktionsrådgivaren UB Capital, som har närvaro i Sverige, var Akeas rådgivare i affären. Banken har bland annat agerat rådgivare till Bravida i årets köp av Peko Group.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben