Bredbandsbolaget pressar priset på nedladdning av låtar. Deras pris på 7,90 per låt är 20 procent lägre än Poplife, cdon och iTunes. Samarbetspartnern Musicbrigade tror att priserna kommer att pressas ytterligare.
Prispress på nedladdad musik


Bredbandsbolagets och Musicbrigades nya tjänst lanserades samtidigt som den nya lagen som förbjuder piratkopiering kom.
Tjänsten är exklusiv för Bredbandsbolagets drygt 300.000 kunder. Och betalningslösningen är designad för privatkunder; kostnaden för de nedladdade låtarna kommer på månadsfakturan.
– Vi har samlat alla musiktjänster under ett paraply för Bredbandsbolagets kunder. Det har bara gjorts tidigare av Yahoo, säger Johan Englund, vd på Musicbrigade.
Bredbandsbolaget erbjuder låtar från alla stora skivbolag utom Universal och alla större Independentbolag, Independentbolagen har 25 procent av utbudet på Topp 40-listan i dag.
Enligt Johans Englund blir Bredbandsbolaget blir först med att kunna erbjuda Universals hela låtkatalog i slutet av sommaren.
Priset på 7,90 kronor är inget drömpris för konsumenten. Flera bedömare tror att priset måste ned till fem spänn innan det lossnar, innan legal musik också blir egal.
När kommer vi ner till priset fem kronor per låt?
– Inte inom överskådlig framtid tyvärr. Priset kan sjunka för att olika bredbandsoperatörer positionerar sig med andra produkter som musiknedladdning. Det kan göra att priset sjunker, men det ser jag som en konstgjord prissänkning.
Men Johan Englund tror att prissättningen är tillräckligt offensiv.
– Priset är 20 procent lägre än hos någon annan. Det kan komma att bli lägre. Om andra sänker så tänker vi försöka följa med.
– Bredbandsbolagets låtpris ska vara det lägsta priset på marknaden hela tiden. På 7,90 tillkommer inga transaktionskostnader. Och Bredbandsbolagets kunder betalar allt på samma faktura. Poplife och I-tunes tar 9,90 men då tillkommer transaktionsavgifter på cirka 10 procent.
Så vi kan inte utesluta att Poplife, cdon och eller iTunes följer efter. Var går er smärtgräns?
– En kommande prissänkning skulle knapra på marginalen
Marginalen i alla led?
– Den frågan går inte att svara på just nu.
Av de 7,90 varje låt kostar hur fördelar sig intäkterna?
– Detaljfördelningen är en affärshemlighet, men skivbolagen får den största delen av kakan.
Bör inte låtarna bli billigare när försäljningen är hög?
– Jo, det vore rimligt, och om rättighetsinnehavarna är intresserade är det inte några svårigheter för oss att hantera. Men man ska komma ihåg att den digitala (legala) nedladdningen än så länge bara står för enstaka procent av musikförsäljningen.
Trenden med kopieringsbegräsningar gör att konsumenter inte kan använda köpt musik fullt ut.
Forskaren Anders Edström-Frejman är kritisk till prissättningen i både mobila och webbaserade musikbutiker.
– I dag är det helt enkelt för dyrt. Digital musik kostar nästan lika mycket som en fysisk cd. Skivbolagen har aldrig haft så stora marginaler som de har på digital musikförsäljning. Dessutom är produkten alldeles för låst, säger Edström-Frejman till tidningen Internet World.
Johan Englund håller med.
– Portabiliteten måste bli större. Man måste kunna flytta ljudfiler till mobilen och andra plattformar. Det finns teknik för att lösa det men rättighetsinnehavarna ligger efter. Vi försöker driva på rättighetsinnehavarna.
Samtidigt verkar han pessimistisk (ur min synvinkel). Och resonerar att lägre pris kan få kunder att köpa flera exemplar av samma låt.
– Om man sänkte priset rejält skulle kunderna kunna köpa samma låt för olika användningsområden, vilket skulle öka omsättningen.
– Jag skulle själv vara beredd att betala för att slippa hålla på att flytta låtar. För det skulle jag vara beredd att betala två tre kronor per låt.
Om en vecka är det premiär för Bredbandsbolagets och Musicbrigades tjänst med nedladdning av musikvideor.




