06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Planerar ny fond och Dubaikontor

Realtid.se
Uppdaterad: 11 nov. 2014Publicerad: 11 nov. 2014

Lanserar ny fond och vill öppna kontor i Dubai som resultat av utökad strategi inom gränsmarknader.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

East Capital lanserar en ny strategi för gränsmarknader och utvidgar sitt investeringsområde. Regional expertis kopplas samman med en global strategi och investeringsområdet utökas till att omfatta Afrika, Mellanöstern och Latinamerika.

I samband med det ska en ny fond som investerar enligt den nya strategin lanseras nästa månad.

– På East Capital ser vi frontiermarknaderna som nästa generations tillväxtmarknader. Vi har nästan två decenniers erfarenhet av frontiermarknader, som Balkan, Baltikum och Centralasien och mer nyligen också från de asiatiska frontiermarknaderna. Som tillgångsklass är frontiermarknader inte bara väldigt attraktiva i sig, utan passar väl ihop med vår investeringsstrategi som bygger på fundamental analys och stock-picking, säger Peter Elam Håkansson, East Capitals ordförande.

Som en ytterligare följd av nya investeringsfokuset ska förvaltaren öppna ett nytt kontor i Dubai under nästa år som ska fungera som ett nav för analys och betjäning av lokala investerare. Bolaget väntar fortfarande på tillstånd.

– Vi ökar nu vår globala exponering i vår strävan att hitta de bästa investeringarna i nästa generations tillväxtmarknader runt om i världen, säger Håkansson.

Nyligen har East Capital träffat företag i Kenya, Saudiarabien, Vietnam och Nigeria och besöken bekräftade att det finns en positiv tillväxttrend för gränsmarknader.

– Demografin är en av de viktigaste drivkrafterna. Oavsett så kommer de unga och växande befolkningarna på frontiermarknaderna fortsätta att driva på den ekonomiska aktiviteten och erbjuda en uthållig tillväxtmotor. Frontiermarknader erbjuder även en unik diversifieringsmöjlighet, säger portföljförvaltaren Emre Akcakmak.

Nya fonden har ett globalt fokus som sträcker sig från Asien, Mellanöstern, Afrika, Europa och Latinamerika. Investeringar ska även göras i snabbväxande länder bortom de klassificerade marknaderna, men som har potential att bli nästa generations frontierländer.

ANNONS

East Capital förvaltar nu 450 miljoner dollar i olika tillgångar på regionala gränsmarknader.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS