Danske vd:n blir kvar när New Look säljs.
Permira och Apax säljer klädkedja

Mest läst i kategorin

Riskkapitalbolagen Permira och Apax säljer sina andelar i brittiska klädkedjan New Look till investmentfirman Brait.
Brait köper 90 procent av bolaget för 780 miljoner pund, mestadels från Permira och Apax. Familjen Singh och nuvarande ledning på New Look förvärvar resterande andelen på 10 procent.
Klädkedjans danske vd Anders Kristiansen blir kvar på bolaget tillsammans med finanschefen Mike Iddon och cco:n Roger Whitman.
Transaktionen värderar bolaget till 1,9 miljarder pund, enligt ett pressmeddelande.
Bland anledningarna som ligger bakom Braits intresse är att New Look har en stark marknadsställning i Storbritannien, tillväxtmöjligheter i Frankrike, Tyskland, Polen och Kina, stabilt kassaflöde och tvåsiffrig tillväxt i rörelseresultatet före avskrivningar de senaste åren, säger vd John Gnodde.
Permira och Apax ägde New Look i 11 år.
Klädkedjans rådgivare var Goldman Sachs, JP Morgan Cazenove, Clifford Chance och PwC.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








