01 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Pensionsmyndigheten stoppar fondbyte hos Kollektiva

Finwire
Uppdaterad: 07 nov. 2016Publicerad: 07 nov. 2016

Tar i med hårdhandskarna mot fondbyten som inte görs direkt på myndighetens egna plattform.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Pensionsappen Kollektivas kunder får inte längre byta fonder direkt i appen. Istället så hänvisas kunderna till Pensionsmyndighetens sida, bekräftar Nicklas Larsson på Kollektiva.

Det var i mitten av oktober som Pensionsmyndigheten begärde att Kollektivas fondbytarverktyg stängs, skriver DI digital.

Kollektivas kunder har kunnat logga in med bank-ID och efter skandalen kring Falcon funds där flera miljarder av fondspararnas pengar försvunnit så har Pensionsmyndigheten "tagit i med hårdhandskarna mot alla fondbyten som inte sker på den egna plattformen", skriver sajten vidare.

Företaget Kollektiva som är ett år gammalt har fått totalt 40 miljoner i riskkapital.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS