Regeringen och Vänsterpartiet inleder ett stegvis program för att begränsa möjligheterna att ta ut vinster ur bolag i välfärdssektorn från och med 2016.
Överens i vinstfrågan

Mest läst i kategorin

Regeringen har gjort upp med Vänsterpartiet om en plan för att begränsa möjligheterna för privata välfärdsbolag att ta ut övervinster.
Vid en presskonferens på måndagen presenterades grunderna i överenskommelsen av statsminister Stefan Löfven och skolminister Gustav Fridolin tillsammans med Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt och Ulla Andersson.
Under parollen ”vinstjakten ska bort från välfärdssektorn” kommer regeringen och Vänsterpartiet att se till att en utredning tillsätts med målet att ett färdigt förslag ska vara klart i mars 2016.
– Det är komplext, det måste göras rättssäkert och korrekt, sa Stefan Löfven som flera gånger återkom till att det handlar om avvägningar som nu ska behandlas vidare.
Grunden är att vinster i välfärdsverksamheter ska återinvesteras till förmån för verksamheten. Det gäller dock inte ”insatt kapital” samt räntebetalningar på lån som getts till ”låg ränta”.
Man vill också begränsa möjligheterna att göra vinster vid försäljning av verksamheter.
Överenskommelsen innebär också att lagen om valfrihetssystem (LOV) kommer att förändras så att kommuner och landsting kan begränsa vilka aktörer som ska få delta när välfärdstjänster upphandlas.
Ulla Andersson beskrev måndagen som ”en smått historisk dag”. Vänsterpartiledaren Jonas Sjöstedt förklarade att private equity-aktörernas nuvarande ägarmodell hör till historien: ”Deras vinster kommer inte att vara möjliga i framtiden”, förklarade han vid presskonferensen.
– Det här betyder att vinstintresset kommer att försvinna ur välfärden, sa han vidare.
Vänsterpartiet lämnar ytterligare detaljer i ett pressmeddelanden på måndagen:
”Överenskommelsen innebär även att skatteplanering begränsas, att det ska vara möjligt att ställa krav på kollektivavtal eller motsvarande vid offentlig upphandling av tjänster, att offentlighetsprincip och meddelarskydd ska gälla även i den privat utförda välfärden, att ekonomin ska redovisas på enhetsnivå, att försäkringspatienter inte ska kunna gå förbi kön i den offentligfinansierade vården samt att universitets- eller regionsjukhus inte ska kunna privatiseras”.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





