Den schweiziska storbanken Julius Baer Groups vd Boris Collardi slutar oväntat för att gå över till konkurrenten Pictet Group.
Oväntat vd-avhopp på schweizisk storbank


Mest läst i kategorin

Boris Collardi som har varit vd för Julius Baer sedan 2009 slutar med omedelbar verkan, meddelar banken idag måndag. Collardi ses allmänt som en mycket framgångsrik chef för Julius Baer.
På Pictet kommer 43-åriga Boris Collardi att bli partner och få ett delat ansvar för bankens globala förmögenhetsförvaltning. Det är första gången sedan 1998 som en externt rekryterad person går rakt in i rollen som partner på den exklusiva schweiziska banken. Han blir också den yngsta partnern, vid sidan av de sex nuvarande personerna som är partners på Pictet, skriver Financial Times.
Chefsposten på Julius Baer tas över av bankens nuvarande vice vd Bernhard Hodler.
Pictet och Julius Baer är två av Schweiz största kapitalförvaltare, med 492 miljarder respektive 393 miljarder schweizerfranc i förvaltat kapital. De ligger dock båda storleksmässigt räknat under landets två största banker, UBS och Credit Suisse.
Tidigare i år rekryterades en svensk toppkraft till den schweiziska bankvärlden. Då lämnade Annika Falkengren jobbet som vd på svenska storbanken SEB för att bli partner på den schweiziska kapitalförvaltaren Lombard Odier, en konkurrent till Julius Baer och Pictet.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








