Tillväxten i den amerikanska ekonomin stördes bara marginellt av orkanerna Katrina och Rita. BNP steg med hela 3,8 procent under tredje kvartalet och det var mer än väntat.
Oväntat bra för USA:s ekonomi


Mest läst i kategorin

Det visar en första beräkning från landets handelsdepartement. Analytiker hade väntat sig tillväxten skulle hamna på 3,6 procent.
Under andra kvartalet i år växte BNP med 3,3 procent på årsbasis.
Det var de amerikanska konsumenterna som drev upp tillväxten. Den privata konsumtionen steg med 3,9 procent.
Det var ett mycket starkt kvartal och fundamenta i den amerikanska ekonomin är mycket starka, säger Richard Dekaser, ekonom på National City Corp i Cleveland till Reuters.
Trots att bränslepriserna steg efter orkanernas härjningar föll den så kallade kärninflationen, där mat- och energikostnader är borträknade, under tredje kvartalet.
Men den amerikanska centralbanken väntas inom kort fortsätta höja räntan för att hålla inflationen under kontroll.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







