Oslobörsen har börjat söka en ny vd efter Bente Landsnes som haft jobbet i tolv år. Hon lämnar vd-posten nästa år.
Oslobörsen letar ny vd

Mest läst i kategorin

Bente Landsnes har själv meddelat att hon önskar lämna jobbet som chef för Oslobörsen, och att hon avgår 2019 ligger i linje med hennes anställningsavtal, skriver Oslobörsen i ett pressmeddelande. Hon tillträdde chefsjobbet för den norska börsen 2006.
– Oslo Børs och koncernen som helhet är välpositionerad, vilket är en bra startpunkt för att rekrytera en ny chef, säger ordföranden Catharina Hellerud.
– Befattningen är krävande och viktig. Vi startar processen nu för att säkerställa att vi har gott om tid att hitta rätt kandidat.
Rekryteringsfirman Korn Ferry har anlitats för att bistå i arbetet med att hitta en ny vd.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







