Nelly.com-grundarens nya nätbutik får fd Betsafe-trions bolag som delägare.
Optimizer Invest blir delägare i djurfoderbutik

Mest läst i kategorin

Riskkapitalbolaget Optimizer Invest går in som delägare i djurfoderbutiken ZooZoo.com, en ny e-handelstjänstjänst från grundaren till Nelly.com.
Jarno Vanhatapios nya bolag går ut på att skapa en e-handelsplattform för djurfoder och husdjurstillbehör som även ska fungera som en community för husdjursägare.
Nu planeras en expansion där etablering utanför Norden ingår.
– Vi ser stora möjligheter i en affärsidé som nu etableras på en marknad med outnyttjad köpkraft. Husdjursmarknaden växer kontinuerligt och dessutom är husdjursägare relativt okänsliga för konjunkturförändringar. Vi ser fram emot att vara med och bygga upp varumärket på både kort och lång sikt, säger Optimizers medgrundare Mikael Harstad.
Investeringen är den femtonde för Optimizer sedan starten 2012.
Grundarna till bolaget är norrmannen Andre Lavold samt svenskarna Mikael Harstad och Henrik Persson, trion som tidigare låg bakom Betsafe, Betit Group och Nordic Gaming Group.
– Jag ser mycket positivt på att få in Optimizer Invest som delägare. Deras team har unik kunskap och erfarenhet av onlineverksamhet som kommer att bidra till ZooZoo.coms framgång, säger Jarno Vanhatapio.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




