11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Oljedoldis talar ut

administrator
administrator
Uppdaterad: 06 sep. 2011Publicerad: 06 sep. 2011

Uppdrag Granskning möter svensken bakom Gunvor Group.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Stormakt på gång: Polen springer ikapp Tyskland

11 feb. 2026
Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026
Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026

Uppdrag Granskning porträtterar Torbjörn Törnqvist, svensken som varit med om att bygga upp en av världens största aktörer inom oljehandeln – Gunvor Group.

SVT-programmet har fått den första tv-intervjun med AIK:aren och seglingsfantasten som berättar historien om hur han byggt upp oljeimperiet.

Gunvor Groups omsättning på oljemarknaden är enorm, men Törnqvist har tidigare tonat ner vinstmarginalerna:

– Vi har en god avkastning på eget kapital. Tjänar vi mer än en miljard dollar om året? Det gör vi inte. Inte i dag i alla fall. Vi har en bra finansiell situation. Men vi tar ut väldigt lite ur bolaget, vi låter pengarna vara kvar i företaget, sa han i en intervju med Affärsvärlden 2009.

Programmet sänds i morgon onsdag klockan 20.00.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS