Realtid

Ökade placeringstillgångar för försäkringsbolagen

Realtid.se
Uppdaterad: 03 mars 2016Publicerad: 03 mars 2016

Nya siffror från SCB visar att försäkringsbolagens placeringstillgångar sväller.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Under fjärde kvartalet växte placeringstillgångarna hos försäkringsföretagen så att det knakade. Vid kvartalets slut hade de ökat med 64 miljarder kronor jämfört med tredje kvartalet – och 120 miljarder kronor mer än samma period föregående.

Det visar nya siffror från  SCB.

Totalt uppgick värdet på placeringstillgångarna till 4 008 miljarder kronor. För livföretagens uppgick värdet till 3 512 miljarder kronor och för skadeföretagen 497 miljarder kronor. Ökningen har livbolagen stått för medan skadeföretagens placeringstillgångar har minskat i värde med 34 miljarder kronor jämfört med sista kvartalet 2014.

Ökningen av placeringstillgångarnas marknadsvärde har skett trots en nettoförsäljning av tillgångar värda 22 miljarder kronor i slutet av förra året.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS