09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

OECD berömmer Sverige

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 feb. 2007Publicerad: 14 feb. 2007

OECD ger Sverige mycket beröm och spår att BNP växer med över 4 procent i år.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Och den ekonomiska samarbetsorganisationen ställer upp bakom finansminister Anders Borg mot Svenskt Näringslivs vd Urban Bäckström.

I sin nya rapport om svensk ekonomi strör OECD massor av blommor över den svenska ekonomiska politiken. Hög tillväxttakt, låg arbetslöshet och stabila inflationsförväntningar hänger till stor del samman med de tuffa åtgärder som användes under krisen i början 1990-talet.

Samtidigt får Svenskt Näringslivs vd Urban Bäckström en rejäl känga av ekonomerna vid OECD. De har samma uppfattning som finansminister Anders Borg, att överskottsmålet på 2 procent i de offentliga finanserna behövs för att möta framtida påfrestningar, till exempel problemen med den åldrande befolkningen. Bäckström föreslog nyligen att målet skulle skrotas eftersom det innebär en överbeskattning av svenska folket.

OECD-ekonomerna konstaterar att det är en bedrift att ta de offentliga finanserna från gigantiska underskott till dagens överskott. Och de varnar för att nu låta underfinansierade skattesänkningar eller utgiftsökningar äventyra statens finanser.

Men OECD kritiserar också Anders Borg för att regeringen börjat sänka skatterna på boende i ett läge där huspriserna stigit osunt snabbt.

”Det bidrar till risken för en överhettning på bostadsmarknaden”, skriver OECD i rapporten.

Även i övrigt är OECD skarpt kritisk mot planerna på att slopa fastighetsskatten. Det vore bättre att sänka skatterna på områden som ger mer sysselsättning och företagande, anser de.

Invandrare drabbas hårdare än andra av utanförskap. Det gäller både hög- och lågutbildade invandrare, konstaterar OECD, men pekar på att den starka ekonomiska utvecklingen sannolikt kommer att hjälpa fler invandrare in på arbetsmarknaden. Men OECD efterlyser samtidigt krafttag för att underlätta för invandrarna, till exempel ”genom att luckra upp reglerna om anställningstrygghet, större löneflexibilitet och väsentliga sänkningar av bidragsnivåerna”.

ANNONS

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS